Qarsoq tegnestue ApS i Nuuk
Qarsoq tegnestue ApS i Nuuk

press to zoom
Mario - Ulrik - Johan
Mario - Ulrik - Johan

Sponsor for Ulrik Heilmann Kreutzmann ved Polar Circle Marathon i Kangerlussuaq.

press to zoom
Qarsoq materiale bibliotek Kronborg
Qarsoq materiale bibliotek Kronborg

press to zoom
Qarsoq tegnestue ApS i Nuuk
Qarsoq tegnestue ApS i Nuuk

press to zoom
1/5

SAMARBEJDE MED ERFARING, VIDEN OG INTEGRITET

MEDARBEJDERE

Qarsoq tegnestue rådgiver private og offentlige bygherrer indenfor arktisk byggeri. Opgaverne omfatter idéoplæg, byggeprogrammer, projektering af om- og nybygning, indretningsdesign, lavenergi renovering, byggeledelse og eftersyn.  


Projekteringen sker indenfor budget med særlig fokus på de seneste målsætninger indenfor varmetab, passivvarme, nedbringelse af CO2 og ønsker om bæredygtighed.  


Vi arbejder efter Ydelsesbeskrivelse for Byggeri og Planlægning 2012 (Danske Arkitektvirksomheder og Foreningen af Rådgivende Ingeniører).
Vi projekterer BIM i Revit.


Qarsoq tegnestue blev stiftet som ApS i 2007 med hovedkontor i Nuuk, Grønland og har i dag afdelinger i Ilulissat, Sisimiut samt i Helsingør, Danmark. Anpartshaverne udgøres af adm. direktør og bygningskonstruktør Mario Jensen samt byggetekniker Johan Rosbach, der også udgør direktionen. Tegnestuen er 100% grønlandsk ejet.


Selskabet er et registreret anpartsselskab med CVR 12424159 og er professionelt ansvarsforsikret for tekniske rådgivningsydelser. Bankforbindelsen er Grønlandsbanken A/S.


CSR: Som led i vores sociale ansvar yder Qarsoq tegnestue økonomisk støtte til Grønlandske sportsarrangementer og idrætsfolk samt til Neriuffiit Kattuffiat/Kræftens bekæmpelse i Grønland.


Slogan:

Suleqatigiilluta nunarput ilusilersussavarput

Sammen tegner vi det nye Grønland.

Vi glæder os til at hjælpe dig med dit projekt. 

DIREKTØR - Nuuk

Mario Jensen

Partner

Bygningskonstruktør BTH Odense

mario@qarsoq.gl

PARTNER - Nuuk

Johan Rosbach

Ledelse og projektudvikling,
Byggetekniker fra OTA

johan@qarsoq.gl

CHEFARKITEKT - Helsingør

Christian Teller

Cand. Arch.
Kunstakademiets Arkitektskole

christian@qarsoq.gl

KONSTRUKTØR - Helsingør

Jenan Tharan

Bygningskonstruktør MAK
BTH Haslev

jenan@qarsoq.gl

INGENIØR - Nuuk

Martin Labansen

Diplomingeniør Arktisk teknologi
Syddansk Universitet

martin@qarsoq.gl

INGENIØR - Sisimiut

Nuka Dahl

Diplomingeniør arktisk teknologi
DTU Sisimiut

nuka@qarsoq.gl

KONSTRUKTØR - Ilulissat

Erik Hegård Nielsen

Bygningskonstruktør MAK
BTH Odense

erik@qarsoq.gl

INGENIØR - Ilulissat

Christian Dahlgreen

Diplomingeniør
DTU

dahlgreen@qarsoq.gl

INGENIØR - Nuuk

Dennis Andersen Petersen

Diplomingeniør arktisk teknologi
DTU Sisimiut

dennis@qarsoq.gl

BOGHOLDER - Nuuk

Lisbeth Kreutzmann

Ekstern bogholder

lisbeth@qarsoq.gl

Qarsoq-logo-diesel_transp.png