top of page

SAMARBEJDE MED ERFARING, VIDEN OG INTEGRITET

MEDARBEJDERE

Qarsoq tegnestue rådgiver private og offentlige bygherrer indenfor arktisk byggeri. Opgaverne omfatter idéoplæg, byggeprogrammer, projektering af om- og nybygning, indretningsdesign, lavenergi renovering, byggeledelse og eftersyn.  


Projekteringen sker indenfor budget med særlig fokus på de seneste målsætninger indenfor varmetab, passivvarme, nedbringelse af CO2 og ønsker om bæredygtighed.  


Vi arbejder efter Ydelsesbeskrivelse for Byggeri og Planlægning 2012 (Danske Arkitektvirksomheder og Foreningen af Rådgivende Ingeniører).
Vi projekterer BIM i Revit.


Qarsoq tegnestue blev stiftet som ApS i 2007 med hovedkontor i Nuuk, Grønland og har i dag afdelinger i Ilulissat og i Helsingør, Danmark. Anpartshaverne udgøres af adm. direktør og bygningskonstruktør Mario Jensen samt byggetekniker Johan Rosbach, der også udgør direktionen. Tegnestuen er 100% grønlandsk ejet.


Selskabet er et registreret anpartsselskab med CVR 12424159 og er professionelt ansvarsforsikret for tekniske rådgivningsydelser. Bankforbindelsen er Grønlandsbanken A/S.


CSR: Som led i vores sociale ansvar yder Qarsoq tegnestue økonomisk støtte til Grønlandske sportsarrangementer og idrætsfolk samt til Neriuffiit Kattuffiat/Kræftens bekæmpelse i Grønland.


Slogan:

Suleqatigiilluta nunarput ilusilersussavarput

Sammen tegner vi det nye Grønland.

Vi glæder os til at hjælpe dig med dit projekt. 

DIREKTØR - Nuuk

Mario Jensen

Partner og ledelse

Bygningskonstruktør OTA

mario@qarsoq.gl

PARTNER - Nuuk

Johan Rosbach

Tegnestueleder og administration
Byggetekniker fra OTA

johan@qarsoq.gl

CHEFARKITEKT - Helsingør

Christian Teller

Arkitektur og projektledelse
Cand. Arch. Kunstakademiets Arkitektskole

christian@qarsoq.gl

KONSTRUKTØR - Helsingør

Jenan Tharan

Projektering og projektledelse
Bygningskonstruktør MAK BTH Haslev

jenan@qarsoq.gl

INGENIØR - Nuuk

Martin Labansen

Projekterende, konstruktioner og IT-support

Diplomingeniør Arktisk Teknologi SDU

martin@qarsoq.gl

INGENIØR - Ilulissat

Christian Dahlgreen

Projekterende, anlæg og tilsyn
Diplomingeniør DTU

dahlgreen@qarsoq.gl

INGENIØR - Nuuk

Dennis Andersen Petersen

Projekterende og konstruktioner

Diplomingeniør Arktisk Teknologi DTU Sisimiut

dennis@qarsoq.gl

KONSTRUKTØR - Nuuk

Helena Emilia Koux

Projekterende

Bygningskontruktør KEA
helena@qarsoq.gl

INGENIØR - Nuuk

Sten R. K. Egede

Projektledelse, byggeledelse og tilsyn

Diplomingeniør IDA Aarhus
sten@qarsoq.gl

BOGHOLDER - Nuuk

Lisbeth Kreutzmann

Ekstern bogholder

lisbeth@qarsoq.gl

bottom of page